Choć wielu młodych, jak i trochę starszych ludzi rozrywka kojarzy się ze śmiechem i wesołą atmosferą. Jednak spędzanie czasu wolnego to nie tylko słodkie lenistwo i ubaw po pachy, b przecież jest wiele sposobów by odetchnąć od szarości dnia codziennego, czy zmęczenia po pracy.

A przecież polska kinematografia w ostatnich latach dostarczyła nam kilka pozycji do filmowej listy lektur obowiązkowych. Obrazy dotykające różnych problemów współczesnego społeczeństwa, choć nie należą do łatwego kina powinny pojawiać się na antenie polskich stacji telewizyjnych regularnie, nie tyle dla zabicia czasu, ale również edukacji społeczeństwa, jak i oswajania z tematami tabu.

Przykładami takich filmów są: Wałęsa (w końcu to ten człowiek jest wśród wielu Polaków obiektem nienawiści czy kpin, a przecież ówczesna rzeczywistość domagała się rewolucji i przywódcy), Róża (w której spotykamy się z powojennymi dylematami dotyczącymi ludności polskiej i niemieckiej) Pokłosie (szczególnie bolące Polaków ze względu na kwestie zagłady Żydów i związanej z tymi wydarzeniami pamięci narodu) czy obraz Stuhra – Obywatel. Wśród polecanych powinien znajdować się również film o Zbigniewie Relidze i jego pracy nad przeszczepami serca – Bogowie.

Mimo, że po obejrzeniu tego typu filmów nie będziemy powtarzać co zabawniejszych kwestii, to jednak warto poświęcić dla nich choć kilka chwil, by móc poruszyć te tematy w trakcie rodzinnej rozmowy czy zwyczajnie poznać czyjeś stanowisko wobec tych problemów. W końcu czas wolny możemy spędzać nie tylko na wesoło, ale również na poważnie, z pożytkiem dla naszej edukacji.